Bezpieczeństwo w Internecie

Dlaczego powinnaś zakleić swoją kamerkę – bądź bezpieczna w Internecie #02

Kamery internetowe to fantastyczne urządzenia, pozwalają nam na kontakt wideo z osobami nawet na drugim końcu świata. Korzystamy z nich w życiu prywatnym jak i zawodowym, uczestnicząc w webinarach, szkoleniach, prowadząc transmisje on-line. Niewiele jednak osób zabezpiecza dostęp do swojej kamery, a przecież może ona transmitować nie tylko to co chcemy i nie tylko wtedy gdy My tego chcemy. Jak pokazują różne badania, mniej niż jedna trzecia Polaków korzystających z internetu dba o bezpieczeństwo swojej kamery on-line.

Dlaczego warto zabezpieczyć kamerę w laptopie?

Tysiące osób na całym świecie pada rocznie ofiarą podglądaczy. Dla wielu osób włamywanie się na inne komputery w celu podglądania ich właścicieli, najczęściej właścicielek, stało się pewnego rodzaju “hobby”, osoby te posiadają nawet własne grupy i fora dyskusyjne, na których wymieniają się swoimi doświadczeniami, udzielają porad jak przełamać zabezpieczenia i oczywiście chwalą zdobyczami. Wiele z tych osób nie kończy na podglądaniu, nagrania z kamer są utrwalane i wykorzystywane do szantażu.

O zagrożeniach związanych z kamerami w naszych urządzeniach stało się głośno w 2013 roku gdy wyszła na jaw historia Cassidy Wolf – Miss Nastolatek USA. Rok wcześniej pewien młody Amerykanin zainfekował komputer Cassidy, swojej koleżanki ze szkoły, koniem trojańskim. Wirus zezwolił mu na dostęp do kamery internetowej koleżanki dzięki czemu obserwował ją przez ponad 9 miesięcy. Chwalił się tym faktem na wspomnianych forach dyskusyjnych, szukając jednocześnie pomocy, w jaki sposób mógłby zainfekować komputery koleżanek Cassidy. W marcu 2013 roku wysłał wiadomość do nastolatki, że jeżeli nie zrobi sobie nagich zdjęć lub nie nagra dla niego specjalnego wideo nago to wrzuci zebrane z przechwyconej kamery zdjęcia do sieci i roześle jej znajomym. Cassidy zgłosiła sprawę na policję, a agentom FBI udało się namierzyć sprawcę. Na jego komputerze znaleziono nagrania i zdjęcia podglądanych osób z całego świata.

Nasze komputery służą nam zarówno do rozrywki jak i do pracy, bardzo często są one włączone całymi dniami, przejęta przez przestępców kamera może nas zarejestrować nie tylko w ujęciach prywatnych, intymnych ale może również wychwycić inne wrażliwe dane, w końcu przy laptopie spędzamy często czas z dokumentami, zapisanymi w notesach i kalendarzach hasłami do kont i usług.

Ważne!

Jesteśmy przyzwyczajeni, że gdy uruchamiamy naszą kamerę w laptopie to zapala się obok dioda, która sygnalizuje, że kamera jest włączona. To, że dioda nie świeci wcale nie oznacza, że kamera nie przekazuje obrazu! Wirusy i konie trojańskie pozwalające na przechwycenie kamery w pierwszej kolejności wyłączają w systemie komputera diodę informującą o jej pracy.

Jak zabezpieczyć kamerę internetową?

Najskuteczniejsza metoda – wystarczy odrobina taśmy, może być to zwykły plaster, który każda z Was ma w domu. Taśmą zakleił swoją kamerę i mikrofon m.in. Marc Zuckerberg, założyciel Facebooka.

Fot. Marc Zuckerberg on Facebook

Oczywiście w sklepach internetowych możemy również znaleźć rozmaite “zaślepki”.

Innym sposobem zabezpieczenia kamery internetowej jest program antywirusowy, który będzie nam dodatkowo pokazywał powiadomienia gdy jakakolwiek aplikacja zechce uzyskać dostęp do naszej kamery.

Potrzebujesz pomocy w zakresie bezpieczeństwa w sieci?

Masz pytania lub wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa w sieci, śmiało pytaj! W komentarzu lub wysyłając wiadomość bezpośrednio do mnie, na pewno znajdę dla Ciebie czas.

Tagi

Sławomir Wójcik

Specjalizuję się w marketingu usług profesjonalnych, od ponad 8 lat wspieram gabinety medyczne, gabinety medycyny estetycznej oraz kosmetologów. Opracowuje marketingowe strategie rozwoju, projektuje strony internetowe, zajmuje się optymalizacją i pozycjonowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close