Bezpieczeństwo w Internecie

Jak dbasz o swoje hasła? Bądź bezpieczna w Internecie #01

Jak dbasz o swoje hasła – tym wpisem rozpoczynam serię wpisów z cyklu “Bądź bezpieczna w Internecie”, z którego dowiesz się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Swoje i swojej firmy! Będę pisać o czym powinnaś pamiętać pracując i relaksując się przy komputerze, jak zadbać o bezpieczeństwo Twoich danych, Twoją prywatność i jakie mogą spotkać Cię aktualnie niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z Internetu i popularnych aplikacji.

Na początek poruszymy temat haseł, które towarzyszą nam każdego dnia od lat, szczególnie w dobie cyfryzacji. Firma Kaspersky LAB, zajmująca się na co dzień naszym bezpieczeństwem w sieci, w 2016 roku przeprowadziła badania jak dbamy o nasze hasła internetowe. Jak się okazuje jedna na siedem badanych osób korzysta z tego samego hasła do wszystkich kont, a jedna trzecia badanych posiada dwa lub trzy takie same hasła, których używa do wszystkich miejsc logowania.

Dlaczego posiadanie jednego hasła do wszystkich kont jest niebezpieczne?

Jeżeli ktoś będzie chciał wykraść Wasze dane wystarczy, że włamie się tylko na jedno konto, a później może bez większych problemów uzyskać dostęp do większości Twoich usług i kont.

Bezpieczne hasła to bezpieczeństwo Twoje i Twojej firmy. Masz przecież dostęp do strony internetowej, do bloga – jeśli go prowadzisz, do kont w social media – prywatnych i firmowych, kont e-mail, logujesz się też do hurtowni kosmetycznych i medycznych, do księgowości on-line i na konta bankowe. Twoje urządzenia, zarówno komputer jak i telefon, zawierają mnóstwo wrażliwych informacji, od prywatnych rozmów i zdjęć, których nikt nie powinien widzieć po finansowe dane dostępowe.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich haseł?

  • Główne konto pocztowe – każdy z nas ma jedno główne konto pocztowe, takie które przy rejestracji nowych usług ustawiamy jako konto kontaktowe lub pomocnicze, to tam są wysyłane powiadomienia e-mail pozwalające na przywrócenie lub ustanowienie nowych haseł do naszych usług. Dlatego też koniecznie ustaw przy tym koncie pocztowym weryfikację dwuetapową! Dzięki temu logowanie do tego konta może być zabezpieczone weryfikacją np. poprzez SMS.

  • Nie przechowuj swoich haseł na komputerze – bardzo często podczas spotkań z moimi Klientkami spotykam się z sytuacją, gdy w celu zalogowania się do konkretnej usługi Klientka otwiera plik na pulpicie(worda, notatnika), w którym ma zapisane wszystkie hasła do swoich usług. Taka metoda nie jest bezpieczna, nigdy tak nie rób!

  • Nie zapisuj hasła w przeglądarce – podczas pierwszego logowania do konta, np. pocztowego, Twoja przeglądarka zapyta się czy zapamiętać Twoje hasło na przyszłość. Nie pozwól na to, nie jest to bezpieczna metoda.

  • Silne hasło! – bardzo często jako nasze hasła używamy prostych słów, np. imion lub przezwisk, dodając do nich cyfry 123 lub datę urodzenia. Ma to się nijak do pojęcia silnego hasła, jeżeli chcesz aby Twoje hasło było bezpieczniejsze nie używaj w nim słów, a np. pierwsze litery(koniecznie małe i wielkie) z początku swojej ulubionej piosenki, pomiędzy nie wstaw cyfry i znaki specjalne. Pamiętaj też, że im dłuższe hasło tym lepiej!

  • Jedno hasło do jednego konta! – Nie używaj jednego hasła do wielu kont, to bardzo niebezpieczne. Szczególnie gdy to samo hasło ustawiasz do kont, które zawierają ważne dla Ciebie informacje.

  • Instagram, Facebook, Gmail – uwierzytelnienie dwuskładnikowe – na najważniejszych dla siebie kontach ustaw dwuskładnikowe uwierzytelnienie, tak aby do działań na koncie(logowanie, zmiana hasła) była potrzebna weryfikacja SMS. Możesz to zrobić m.in. na swoim koncie Gmail oraz w serwisach Facebook i Instagram, gdzie masz zarówno swoje konto prywatne jak i zapewne konto firmowe, być może z podpiętymi płatnościami w koncie reklamowym.

  • ZMIENIAJ HASŁA – zastanów się, kiedy ostatnio zmieniałaś swoje hasła? No właśnie. Musisz wiedzieć, że dla swojego bezpieczeństwa powinnaś to robić!

Potrzebujesz pomocy w zakresie bezpieczeństwa w sieci?

Masz pytania lub wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa w sieci, śmiało pytaj! W komentarzu lub wysyłając wiadomość bezpośrednio do mnie, na pewno znajdę dla Ciebie czas.

Sławomir Wójcik

Specjalizuję się w marketingu usług profesjonalnych, od ponad 8 lat wspieram gabinety medyczne, gabinety medycyny estetycznej oraz kosmetologów. Opracowuje marketingowe strategie rozwoju, projektuje strony internetowe, zajmuje się optymalizacją i pozycjonowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close