Strona i blog

Jak wybrać domenę dla strony www salonu kosmetycznego

Jedną z pierwszych rzeczy, nad którą musimy się zastanowić rozpoczynając pracę przy stronie internetowej gabinetu kosmetycznego jest nazwa domeny. Jaka ona powinna być? Z końcówką .pl, a może z inną? Oto kilka porad jak wybrać domenę dla gabinetu kosmetycznego.

1. Nazwa

Najczęściej jest to nazwa naszego gabinetu, jednak przeglądając Internet i podglądając konkurencję na pewno natknęłaś się na domeny, które są zlepkiem słów “gabinet kosmetyczny” lub “salon kosmetyczny” i nazwy miasta w którym się znajduje, np. gabinetkosmetycznypoznan.pl, salonkosmetycznywarszawa.pl. Czy taka domena byłaby dobra dla Twojego gabinetu? Ja zawsze odradzam.

Tego typu nazwy są stworzone tylko i wyłącznie pod Google, teoretycznie zwiększają szansę na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwarki, co może się przełożyć na większą liczbę Klientek, ale tylko teoretycznie. Minusów takiej nazwy jest więcej:

  • brak spójności z nazwą gabinetu,
  • nie budujesz domeną świadomości marki swojego gabinetu,
  • i najważniejsze: decydując się na nazwę np. gabinetkosmetycznypoznan.pl narażasz się, że inne, konkurencyjne gabinety mogą założyć strony: gabinet-kosmetyczny-poznan.pl, gabinetkosmetyczny-poznan.pl, itp… A to naraża Cię na sytuację, w której ktoś nie zapamiętał nazwy dokładnie i zamiast na Twoją stronę trafi na stronę konkurencji.

Czy taka nazwa podniesie Twoją stronę w wynikach wyszukiwania Google? Niekoniecznie, nazwa domeny jest tylko jednym z czynników, które mogą mieć znaczenie. Więc to, że wybierzesz taką domenę wcale nie oznacza, że od razu znajdziesz się w top3 Google w swoim mieście.

Pozostań więc lepiej przy tym by nazwa domeny była nazwą Twojego salonu.

2. Domena .pl czy inna?

Najczęściej wybieraną końcówką w Polsce jest naturalnie .pl i większości przypadków nie widzę sensu używania jakichkolwiek innych. Wyjątkiem może być sytuacja gdy nastawiacie się na klientów zagranicznych lub sami prowadzicie gabinet za granicą, wtedy naturalnym wyborem będzie końcówka domenowa danego kraju(.co.uk, .de, .ru).

Dlaczego nie warto rejestrować innej końcówki, np. .com.pl lub .com? Ludzie w Polsce przyzwyczajeni są do faktu, że strona ma końcówkę .pl i wielokrotnie się zdarza, że mając dla swojego gabinetu nazwę w domenie .com lub .com.pl klienci i tak wchodzą na tę samą nazwę tylko w domenie .pl. Rozwiązaniem może być zarejestrowanie kilku domen i przekierowanie ich wszystkich na jedną stronę, ale czy warto opłacać kilka domen? Uważam, że nie.

3. Dostępność domeny

Po określeniu nazwy domeny, należy sprawdzić czy jest ona dostępna do rejestracji, czy ktoś inny jej nie zarejestrował wcześniej. Możemy to zrobić np. w serwisie nazwa.pl wpisując swoją nazwę domeny.

Kiedy okaże się, że Twoja domena jest wolna to warto sprawdzić jeszcze jedną rzecz. Wejdź w wyszukiwarkę Google i wpisz nazwę swojej domeny, ale używając cudzysłów:

W ten sposób możesz zobaczyć, czy Twoja domena nie pojawia się na innych stronach jako link. Może się tak wydarzyć jeżeli kiedyś była używana przez kogoś innego. Warto przyjrzeć się linkom i kontekstom w jakich występuje. jeśli nie widzisz nic negatywnego to możesz wrócić do rejestracji domeny.

Najczęstszy błąd przy rejestracji domeny

  • Jeżeli podczas sprawdzania dostępności domeny widzisz, że tę samą nazwę tylko w innej końcówce zarezerwował już ktoś inny, postaraj się zmienić swoją nazwę. Przede wszystkim nigdy nie rejestruj domeny .com.pl, gdy .pl jest zajęta.

Rejestracja domeny

Gdy mamy już wybraną nazwę i domenę możemy przejść do jej rejestracji. Gdzie to zrobić? W jakiej firmie najlepiej i najtaniej? O tym w moim kolejnym wpisie: Domena gabinetu kosmetycznego – gdzie zarejestrować

Tagi

Sławomir Wójcik

Specjalizuję się w marketingu usług profesjonalnych, od ponad 8 lat wspieram gabinety medyczne, gabinety medycyny estetycznej oraz kosmetologów. Opracowuje marketingowe strategie rozwoju, projektuje strony internetowe, zajmuje się optymalizacją i pozycjonowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close