KoronawirusKoronawirus a gabinety kosmetyczne

Koronawirus a gabinety kosmetyczne – sytuacja w innych krajach [wpis aktualizowany]

Jak wygląda sytuacja gabinetów kosmetycznych w krajach gdzie pojawił się koronawirus? Skontaktowaliśmy się z bliskimi nam osobami w innych krajach, a także z wybranymi salonami piękności. Poniżej informacje jakie udało nam się uzyskać.

Zamieszczamy również informacje dotyczące dostępności maseczek, rękawiczek, środków czystości w innych krajach.

Uwaga: Ze względu na dynamiczny rozwój sytuacji wpis od 4 marca nie jest już aktualizowany.

Czytaj również: Koronawirus a gabinety kosmetyczne w Polsce

Włochy

Stan na 4 marca 2020: ponad 3089 osób zarażonych, 107 ofiar śmiertelnych.

Stowarzyszenie ochrony konsumentów (27.02.2020): Nawet o 1700 proc. podrożały we Włoszech środki dezynfekcyjne i maseczki ochronne z powodu alertu wywołanego przez koronawirusa.

Sytuacja we Włoszech zależy od części kraju, w której się znajdujemy. Marietta, prowadząca gabinet kosmetyczny w Mediolanie, zwraca uwagę na znaczny spadek ilości Klientek. “Sytuacja w Lombardii niestety jest bardzo dynamiczna, każdego dnia jesteśmy atakowani z mediów nowymi przypadkami zachorowań i nową liczbą ofiar śmiertelnych. Odwoływanie wizyt w gabinecie niestety powoli staje się normą, każdego dnia odbieramy po kilka takich telefonów.”

Czy gabinet wdrożył dodatkowe procedury, podjął specjalne działania w związku z takim rozwojem sytuacji? “Dzwonimy do naszych Klientek potwierdzając wizyty, w miarę możliwości dopytujemy o ewentualne objawy. W samym gabinecie pojawiły się środki do dezynfekcji rąk dla Klientek, staramy się też informować o tym jak dbamy o bezpieczeństwo naszych Klientek, o dezynfekcję stanowisk, sprzętów.”

Czy występują problemy z zaopatrzeniem w maseczki, rękawiczki? “Na szczęście posiadam znaczne zapasy, staram się robić duże zakupy raz na kilka miesięcy. Kontroluję jednak dostępność i ceny i widzę, że występują już problemy z zaopatrzeniem w maseczki, rosną też ceny rękawiczek, produktów do dezynfekcji czy zwykłych mydeł w płynie.”

Skontaktowaliśmy się też z właścicielką gabinetu w południowym Bari: “Największe zagrożenie wirusem występuje na północy kraju, u nas jest spokojniej choć zdarzają się pojedyncze odwoływane wizyty. Dostrzegamy jednak problemy na hurtowniach, rosną ceny produktów takich jak maseczki czy środki do dezynfekcji, praktycznie nie ma możliwości zrobienia większych zapasów w racjonalnych cenach.”

Australia

Stan na 1 marca 2020: 23 osoby zarażone.

Australia to przykład kraju, w którym koronawirus ma bezpośredni związek z gabinetem kosmetycznym. Jak się okazało jedna z pracownic salonu, zarażona koronawirusem(podczas wizyty w Iranie), obsługiwała Klientki i wykonywała zabiegi na twarz. Władze poszukują ponad 40 osób, które pojawiły się w tym czasie w gabinecie.

TVN24 (4.03.2020): Największa sieć supermarketów w Australii – Woolworth – wprowadziła w środę racjonowanie papieru toaletowego, po tym jak masowe jego wykupywanie z obawy przed koronawirusem, spowodowało wyczerpanie zapasów.

Chiny

Stan na 1 marca 2020: ponad 80 tys. osób zarażonych, ponad 2800 ofiar śmiertelnych.

Większość salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich w stolicy kraju – Pekinie jak i w całych Chinach zostało przymusowo zamkniętych. Gabinety, które pozostają otwarte muszą spełniać dodatkowe wymogi bezpieczeństwa:

  • przed wizytą Klienci otrzymują telefony czy mają objawy koronawirusa takie jak gorączka czy kaszel,
  • musi zostać zachowana określona na 1,5m odległość Klientów od siebie,
  • obowiązkowa jest też dezynfekcja rąk i jak i podeszew osób wchodzących do gabinetów.

Klienci otwartych gabinetów borykają się również z małą ilością Klientów i odwoływanymi wizytami.

Rozmawialiśmy z właścicielką jednego z salonów piękności w Pekinie. Jej obydwa gabinety są w tym momencie zamknięte i nie ma pewności kiedy zostaną ponownie otwarte. Jak wskazuje: “sytuacja z salonem staje się dramatyczna, ponosimy koszty, a nie mamy żadnych zysków. Choć sytuacja z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wydaje się być opanowana to nie mamy żadnej pewności, że po otwarciu salonów będą one funkcjonować normalnie. Wiele osób z branży zaczyna mieć problemy finansowe.” Jak wygląda kwestia maseczek, rękawiczek czy produktów do dezynfekcji? “Nie ma możliwości zakupu w normalnych cenach, ilość są bardzo ograniczone, ceny wielokrotnie wyższe”

Francja

Stan na 4 marca 2020: 285 osób zarażonych, 4 ofiary śmiertelne

Telewizja BFM TV: ceny maseczek higienicznych i żeli antybakteryjnych w sklepach internetowych wzrosły nawet o 800 proc.

Bruno Le Maire, minister finansów Francji: “Jeszcze dzisiaj wydamy dekret regulujący ceny żeli odkażających” (4.03.2020r.)

Tajlandia

Stan na 4 marca 2020: 43 osoby zarażone, 1 ofiara śmiertelna

Agencja Reuters (4.03.2020): Tajlandia zmaga się z niedoborem masek i środków dezynfekujących, mieszkańcy w obawie przed epidemią koronawirusa masowo wykupują te produkty.

Stany Zjednoczone

Stan na 1 marca 2020: 62 osoby zarażone, 2 ofiary śmiertelne

Amerykanie dosłownie “rzucili się” na robienie zapasów maseczek, o zaprzestanie kupna apelują władze Stanów Zjednoczonych oraz przedstawiciele środowisk medycznych.

Pobierz darmowy plakat: Jak myć ręce

Tagi

Zarządzanie gabinetem

Profesjonalne wsparcie dla kosmetologów, właścicieli gabinetów kosmetycznych, kosmetologicznych, fryzjerskich, gabinetów medycyny estetycznej. Marketing dla kosmetologów, wsparcie prawne, szkolenia, finanse i zarządzanie.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close