Spór o zabiegi

#Spór o zabiegi – “No jak taka osoba może wykonywać zabiegi medyczne?” – Konsultant Krajowy w Dziedzinie Chirurgii Plastycznej o kosmetologach

Spór o możliwość wykonywania niektórych zabiegów trwa, kosmetolodzy czy lekarze? W ramach naszego cyklu “#Spór o zabiegi” będziemy Wam przedstawiać opinie w tym temacie. Na początek Jerzy Strużyna, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Chirurgii Plastycznej.

“Jeśli zaś chodzi o panie kosmetyczki (…) No, jeśli ktoś studiuje przez 3 lata albo robi magisterium w tym zawodzie, to musi mieć jakąś wiedzę, tylko pozostaje pytanie, czy tę wiedzę należy odseparować od medycyny, czy raczej usytuować ją po stronie medycyny. Oni chcieliby robić to, co robią lekarze, ale w ustawie o zawodzie lekarza jest jasno powiedziane, że tylko lekarz ma prawo ingerować w ludzkie tkanki. No, z tym też są problemy. Myślę, że należy powołać… No tak, niestety należy powołać komisję, która ustali wreszcie od podstaw zasady, obowiązki i ograniczenia w tej tzw. medycynie estetycznej i oddzieli ją od zawodów medycznych, od medycyny w ogóle.

No bo jeśli kosmetolog (…) nie jest zawodem medycznym, no to jak taka osoba może wykonywać zabiegi medyczne? A wiem, że kosmetyczki to robią – wstrzykują kwas hialuronowy, wstrzykują botoks. Powikłania są tragiczne.

Medycyną estetyczną powinni zajmować się specjaliści: dermatolodzy, chirurdzy… Może kogoś zgubiłem po drodze.

Jeśli zaś chodzi o kosmetyczki i kosmetologów, to powinni oni wykonywać ten zawód zgodnie ze swoimi kompetencjami – koniec.


Powyższa wypowiedź pochodzi z posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia na temat bezpieczeństwa i zagrożeń wynikających z procedur dermatologii i medycyny estetycznej.

Tagi

Zarządzanie gabinetem

Profesjonalne wsparcie dla kosmetologów, właścicieli gabinetów kosmetycznych, kosmetologicznych, fryzjerskich, gabinetów medycyny estetycznej. Marketing dla kosmetologów, wsparcie prawne, szkolenia, finanse i zarządzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close