Spór o zabiegi

#Spór o zabiegi – podologia i trychologia

Na jednym z posiedzeń senackiej Komisji Zdrowia podjęto temat bezpieczeństwa i zagrożeń wynikających z procedur dermatologii i medycyny estetycznej, w trakcie dyskusji pojawił się wątek między in. gabinetów trychologicznych i podologicznych. Głos w tym temacie zabrała profesor w Katedrze Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej na Wydziale Farmaceutycznym w Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Barbara Zegarska.

W większości krajów, żeby otworzyć gabinet, żeby wykonywać zabiegi, trzeba mieć jakiś nadzór. U nas po prostu tego nie ma i nawet sanepid nie jest w stanie stwierdzić pewnych nieprawidłowości, bo przecież dany gabinet jest zarejestrowany jako gabinet kosmetyczny, a nie jako gabinet zabiegowy, a więc ma do spełnienia inne wymagania. A żółtaczka? A HIV? (…) Gdzie są zasady aseptyki i antyseptyki? To wszystko mija się z celem.

Pozwolę sobie zostawić tutaj stanowisko Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Cały zarząd główny podpisał to stanowisko. Zrobiły to również osoby, które zajmują się zabiegami z zakresu dermatologii estetycznej. My po prostu uważamy, że tak nie powinno być.

Kolejną rzeczą, która teraz też bardzo się rozpowszechniła, jest tzw. trychologia. Podologia też. Osoby, które zupełnie nie są związane z medycyną, wykonują zawód trychologa. Otóż nie ma takiego zawodu. Trichoskopia jest pewną działką dermatologii. To jest działka, którą zresztą opracowała bardzo dokładnie, na światowym poziomie pani prof. Lidia Rudnicka, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Osoba zgłaszająca się do tzw. trychologa ma zlecane jakieś tam badania i oczywiście najczęściej robi się jej osocze bogatopłytkowe albo mezoterapię. Ale wypadanie włosów nie jest związane tylko ze starzeniem się skóry czy całego organizmu. Jeśli chodzi o wypadanie włosów u mężczyzny, no to akurat androgeny tak działają, ale to jest też objaw całej masy zmian nowotworowych, chorób tkanki łącznej, chorób immunologicznych. To są choroby, które powinny być rozpoznawane. No, już nie mówię o chorobach endokrynologicznych, ginekologicznych. Jak taka osoba może nazywać się trychologiem?

Stanowisko ministerstwa, i moje też, było jednoznaczne. Nie ma takiej specjalności jak trycholog. Ministerstwo się do mnie w tej sprawie zwróciło i powiedziałam, że takiej specjalności nie ma i że nie ma potrzeby, żeby ją ustanawiać. – Konsultant Krajowy w Dziedzinie Dermatologii i Wenerologii Joanna Maj.


Powyższa wypowiedź pochodzi z posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia na temat bezpieczeństwa i zagrożeń wynikających z procedur dermatologii i medycyny estetycznej.

Tagi

Zarządzanie gabinetem

Profesjonalne wsparcie dla kosmetologów, właścicieli gabinetów kosmetycznych, kosmetologicznych, fryzjerskich, gabinetów medycyny estetycznej. Marketing dla kosmetologów, wsparcie prawne, szkolenia, finanse i zarządzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close